Video

UWAGA !!!

Większość profesjonalnych wideoprojektorów oferowana jest bez obiektywów.


Podane ceny są cenami orientacyjnymi. Niniejsza publikacja nie jest ofertą w rozumieniu prawa handlowego.

WIADOMOŚCI OGÓLNE


Wideoprojektor ( zwany potocznie projektorem, rzutnikiem multimedialnym, telebimem) kiedyś artykuł ekskluzywny, przeznaczony dla wąskiej grupy profesjonalistów stał się podstawowym narzędziem prezentacyjnym powszechnie stosowanym w wielu dziedzinach. Służy on do przekazywania obrazu z podłączonych do niego źródeł na ekran projekcyjny. Źródłem sygnału może być komputer stacjonarny, notebook, magnetowid, odtwarzacz DVD, BLU-RAY, kamera, wizualizer, tuner satelitarny oraz w niektórych modelach pamięć zewnętrzna podłączona do portu USB. Stosowany jest obecnie podczas:

• Prowadzenia szkoleń
• Przedstawiania ofert handlowych
• Konferencji, seminariów
• W obiektach użyteczności publicznej takich jak bary, dyskoteki, kręgielnie itp.
• W kinach domowych
Wyszczególnione wyżej zastosowania odnoszą się do popularnych modeli dostępnych obecnie powszechnie na rynku. Takie urządzenia nie wymagają zazwyczaj żadnej instalacji, są przenośne i lekkie Nie stawia się przed nimi wymagań dotyczących idealnego odwzorowania koloru, profesjonalnej optyki zapewniającej wierne odwzorowanie szczegółów wyświetlanego obrazu, konieczności wyświetlania obrazów o bardzo wysokich lub nietypowych rozdzielczościach, pracy non stop. Firma ProVIDEO posiada w swojej ofercie oprócz modeli „popularnych” wideoprojektory profesjonalne, które mają zastosowanie między innymi:

• Wizualizacji procesów technologicznych w przemyśle ( wysoka i nietypowa rozdzielczość, praca 24 godziny na dobę 365 dni w roku)
• Nadzoru i dozoru w dyspozytorniach i salach zarządzania sztabów akcji ( wysoka rozdzielczość, łączenie obrazów z kilku projektorów, skalowanie obrazu, równomierność natężenia oświetlenia na całej powierzchni wyświetlanego obrazu, praca 24 godziny na dobę 365 dni w roku)
• W specjalistycznych zastosowaniach medycznych DICOM ( idealne odwzorowanie koloru czerwonego i doskonała optyka)
• Planetaria ( idealna czerń, olbrzymia wielkość obrazu, równomierność natężenia oświetlenia na całej powierzchni wyświetlanego obrazu)
• Muzea i archiwa ( odwzorowanie odcieni szarości, prawdziwa czerń i biel, skalowanie obrazu)
• Kina outdoor ( wysoka rozdzielczość, maksymalna luminancja, odporność na warunki atmosferyczne


TECHNOLOGIE WYKONANIA

Projektory z uwagi na sposób przetwarzania obrazu dzieli się na trzy  zasadnicze rodzaje:
• LCD (Liquid Cristal Display)
• DLP (Digital Light Processing)
• CRT (Cathode Ray Tube)


TECHNOLOGIA LCD (polisicon)

Projektory LCD wyświetlają obraz na matrycach ciekłokrystalicznych, przez które przechodzi silny strumień światła. Matryce pracują w układzie trzy-matrycowym.  Każda matryca w projektorze jest odpowiedzialna za tworzenie jednego z trzech podstawowych kolorów (czerwonego, zielonego i niebieskiego). Przechodzące przez matryce światło wzbudza na każdej z nich kolorowe punkty zwane inaczej pikselami. Podświetlenie trzech nakładających się na siebie pikseli daje możliwość uzyskania bardzo szerokiej gamy barw. Otrzymanie doskonałego obrazu możliwe jest dzięki zastosowaniu skomplikowanego układu optycznego, składającego się z wielu soczewek i pryzmatów.
Technologia ta pozwala na jednoczesne transmitowanie trzech pełnych obrazów w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim, wszelkie rozwarstwienia kolorów lub tzw. "efekt tęczy" zostały w tej technologii wyeliminowane Jednoczesne przesyłanie wszystkich barw i 12-bitowe przetwarzanie pozwalają na wyświetlanie nawet do 68, 7 miliardów barw. Produkty w technologii 3LCD dostarczają szerokiej gamy naturalnych odcieni szarości. Jeden z najnowszych paneli projekcyjnych 3LCD dostępnych na rynku generuje do 10 trylionów odcieni skali szarości. Technologia 3LCD charakteryzuje się bardzo konkurencyjnym poziomem kontrastu obrazu; wiele spośród wideoprojektorów osiąga kontrast na poziomie 1000: 1 i więcej. W ostatnim czasie technologia 3LCD zdołała pokonać barierę kontrastu na poziomie 6000:1.

TECHNOLOGIA DLP

Procesor DLP zainstalowany w projektorze przetwarza sygnał wejściowy na odpowiedni sygnał cyfrowy, który steruje ruchem około 500.000 miniaturowych lusterek (DMD). Każde z nich porusza się niezależnie od pozostałych i może przyjąć jedna z dwóch pozycji: gdy odbija światło w kierunku układu ognistego, daje jasny punkt a w przeciwną stronę uzyskujemy punkt ciemny. Kolory uzyskujemy poprzez przejście światła przez zamontowany filtr kołowy (czerwono -zielono -niebieski) lub przez pryzmat. Ustawienia poszczególnych lusterek zmieniają się w ciągu milisekund (znacznie szybciej niż w przypadku LCD), co pozwala na szybsze odświeżanie obrazu. Projektory DLP produkowane są w trzech wariantach: jedno, dwu lub trzy procesorowych. Od tego też zależy czy jednemu pikselowi obrazu będzie dedykowane jedno, dwa lub trzy mikrolustra. Oczywiście im większa ilość procesorów tym lepsze są właściwości wyświetlanego obrazu. Ze względu na małe rozmiary technologii DLP projektory, w których jest ona wykorzystywana są lżejsze od tych z technologią LCD i posiadają większą jasność oraz częstotliwość odświeżania. Natomiast technologia LCD charakteryzuje się bardziej nasyconymi barwami i równomierną jasnością w każdej części obrazu.
GłÓWNWE PARAMETRY TECHNICZNE

ROZDZIELCZOŚĆ
Rozdzielczość to ilość pikseli na obrazie, podawana jako iloczyn linii pionowych i poziomych: VGA (640x480), SVGA (800x600), XGA (1024x768), SXGA (1280x1024), SXGA+ ( 1400 x 1050) UXGA (1600x1200) WXGA(1280x720). 1080p ( 1920 x 1080) Im większa rozdzielczość rzeczywista tym obraz będzie bardziej czytelny a wszelkie detale będą lepiej wyeksponowane.


UKŁAD OPTYCZNY
Elementem, na który należy zwracać baczną uwagę, kupując projektor, jest specyfikacja jego układu optycznego. Najtańsze projektory, często nie są wyposażone w zoom optyczny. Dysponują stałą ogniskową, a obraz można przybliżać i oddalać jedynie za pomocą zoomu cyfrowego.Podobnie jak w aparatach cyfrowych, powoduje on pogorszenie jakości obrazu, choć jeśli nie zastosujemy wartości maksymalnej, daje stosunkowo czytelny i dobry obraz. Oczywiście, jeśli warunki lokalowe na to pozwalają, to nawet przy stałej ogniskowej obiektywu można uzyskać obraz żądanej wielkości - wystarczy przybliżyć cały projektor lub oddalić go od ekranu. Nie jest to metoda zbyt wygodna.

 

Wideoprojektory możemy umownie podzielić na następujące grupy:

  • mobilne

Kompaktowe, lekkie projektory do częstych, przenośnych prezentacji. Projektowane z myślą o użytkownikach biurowych. Automatyczne funkcje pozwalają na bezproblemową pracę nawet początkującym uczestnikom.


 

  • edukacyjne i biznesowe

Projektory biurkowe o elastycznych opcjach konfiguracji przeznaczone do zastosowań w biznesie i edukacji. Wybrane modele występują również w wersji edukacyjnej (EDU) ze specjalnie rozszerzoną gwarancją na lampę projektora.

  • profesjonalne

Produkty do różnych zastosowań, od lekkich przenośnych projektorów, poprzez tanie projektory 3D, projektory biznesowe i krótkodystansowe, aż po urządzenia do pracy ciągłej (np. prezentacje w miejscu sprzedaży) i cyfrowe projektory kinowe.

  • instalacyjne

Projektory do różnorodnych zastosowań biznesowych, charakteryzujące się doskonałą jasnością i możliwościami podłączania. Stanowią idealne rozwiązanie do instalacji stałych.

  • krótkoogniskowe

Projektory Short Throw to specjalnie zaprojektowane modele wyświetlające obraz zarówno w tradycyjnym, jak i panoramicznym formacie z bardzo bliskiej odległości od ekranu. Projektory z tej serii idealnie nadają się do pracy w małych salach konferencyjnych, współpracują z tablicami interaktywnymi w placówkach edukacyjnych. Znajdują również zastosowanie w systemach Digital Signage.

  • super krótkoogniskowe

Projektory Ultra Short Throw to specjalnie zaprojektowane modele wyświetlające obraz zarówno w tradycyjnym, jak i panoramicznym formacie z bardzo bliskiej odległości od ekranu. Projektory z tej serii mogą również wyświetlać obraz 3D. Sprzedawane są w zestawie wraz z systemem montażowym. Idealnie nadają się do pracy w małych salach konferencyjnych, współpracują z tablicami interaktywnymi w placówkach edukacyjnych. Znajdują również zastosowanie w systemach Digital Signage.

  • kinowe ( wysokiej rozdzielczości i jasności )

 

 

  • do kina domowego ( wysokiej rozdzielczości i małej jasności )

W tej chwili brak zawartości sklasyfikowanej pod tym terminem.