Kontakty zagraniczne powodują, że często prelekcje i konferencje są prowadzone w językach obcych i dlatego system tłumaczeń językowych staje się również elementem wyposażenia. W najprostszym przypadku tłumaczenia sekwencyjnego (zdanie po zdaniu) można do tego celu użyć systemu nagłośnienia. Docelowo jednak powinien to być bezprzewodowy system (z transmisją w podczerwieni) do tłumaczenia symultanicznego. Wymaga on zaprojektowania kabin dla tłumaczy i zainstalowania w sali promienników podczerwieni. Jeżeli kabiny nie mogą być zaprojektowane jako stałe wyposażenie sali możliwa jest wersja przenośna, ustawiana gdy zachodzi taka potrzeba.
W zależności od wymaganej ilości języków tłumaczonych, wybierana jest odpowiednia wersja systemu.
Ilość odbiorników słuchaczy nie jest niczym ograniczona, pamiętać jednak należy, że cena systemu rośnie proporcjonalnie do ilości języków tłumaczonych oraz ilości słuchaczy. System tłumaczeń wykorzystuje jako język wiodący - sygnał z mikrofonów systemu nagłośnienia, transmitowany przez głośniki na salę.
DIS DCS 6000 Cyfrowy system konferencyjny
DIS, Danish Interpretation Systems, jest jedną z wiodących na świecie marek produkujących zaawansowane urządzenia konferencyjne. Dostarcza kompletne rozwiązania systemowe dla światowej branży systemów konferencyjnych, jest zaangażowana w rozwój produktów, produkcję i międzynarodową sprzedaż od ponad pięćdziesięciu lat. Dzisiejsze produkty i rozwiązania DIS są rezultatem gromadzonego przez dziesięciolecia doświadczenia, połączonego z najnowszymi osiągnięciami technologii cyfrowej.
DCS 6000
System DCS 6000 został zaprojektowany jako kompletne rozwiązanie do obsługi dyskusji między uczestnikami, głosowania i tłumaczeń symultanicznych podczas konferencji i spotkań. Jest w pełni cyfrowy, oparty na innowacyjnych technologiach, dostarcza krystalicznie czysty dźwięk wszędzie tam, gdzie jego użytkownicy muszą słyszeć i być słyszani. Na jego wyjątkowość, która umożliwia jego zastosowanie od dużych sal parlamentarnych do małych pomieszczeń spotkań zarządów, mają wpływ trzy cechy:
Wszechstronność – doskonałe rozwiązanie zarówno do instalacji stałych, jak i do bardzo elastycznych konfiguracji stosowanych w przenośnych systemach pod wynajem.
Możliwość rozbudowy – można zwiększyć funkcjonalność o kolejne elementy takie jak głosowanie, szyfrowanie dźwięku, automatyczna aktywacja mikrofonów i wiele innych.
Skalowalność – system można w prosty sposób rozbudować, dodając kolejne elementy, a modułowa budowa oznacza, że można dostosować jego cechy i funkcje dokładnie do wymagań i potrzeb użytkownika. Jest to rozwiązanie oszczędne i elastyczne.
Atrakcyjnie wyglądające pulpity mikrofonowe dostępne są w wersjach przenośnych, wolnostojących lub montowanych na stałe w blatach. Wszystkie wyposażone są w odporne na zakłócenia mikrofony na gęsich szyjkach, ze świecącym pierścieniem sygnalizującym jego włączenie. W zależności od potrzeb, do wyboru są pulpity od najprostszych, obsługujących tylko funkcje dyskusyjne (mikrofon i głośnik), przez takie z możliwością odsłuchu kanałów tłumaczeń, głosowania czy identyfikacji za pomocą kart „chip”. Najwyższy model, wyposażony w graficzny, kolorowy ekran dotykowy, zapewnia nie tylko obsługę wszystkich wymienionych wcześniej funkcji w prosty i intuicyjny sposób, ale pozwala również widzieć listę aktywnych i oczekujących na głos mówców, wyniki głosowań, sprawdzać plan porządku obrad, informacje o uczestnikach konferencji i wiele więcej.
Wszystkie elementy systemu DCS 6000 łączone są w sieć DCS-LAN z wykorzystaniem standardowego ekranowanego okablowania CAT5e, co ułatwia instalację i konserwację.
Tłumaczenia symultaniczne.
DIS od wielu lat współpracuje z tłumaczami na całym świecie, dzięki czemu DCS 6000 zapewnia, stosownie do ich potrzeb, czysty dźwięk z najwyższą zrozumiałością mowy w prostym do użycia systemie. Ta sama, najwyższa jakość dźwięku, cechuje kanały języków tłumaczonych dystrybuowane do słuchaczy. Wszystkie mają ten sam poziom głośności, niezależnie od indywidualnych cech tłumaczy, jednak każdy z użytkowników może indywidualnie wyregulować swój poziom głośności odsłuchu. Dystrybucja kanałów języków tłumaczonych może być przewodowa, za pomocą paneli wbudowanych na stałe w sali i włączonych w sieć DCS-LAN lub bezprzewodowa, z wykorzystaniem cyfrowej transmisji w podczerwieni.
Cyfrowy system dystrybucji dźwięku przez podczerwień.
W przypadku organizowania dużych międzynarodowych konferencji z koniecznością tłumaczeń symultanicznych na wiele języków, cyfrowy sytem dystrybucji przez podczerwień staje sie niezastapiony. System zapewnia dokładna reprodukcję dźwięku. Niewidzialne światło podczerwone umożliwia transmisję do 32 różnych języków z zachowaniem perfekcyjnej jakości dźwięku. Dzięki wykorzystaniu wysokich częstotliwości transmisji (2 do 8 MHz), nie ma mozliwości wystapienia zakłóceń opchodzących od oświetlenia pomieszczeń, czy światła dziennego. System umożliwia przenoszenie sygnałów na duże odległości, przy jednoczesnym zapewnieniu jego bezpieczeństwa, grube przegrody jak ściany czy sufity stanowią nieprzepuszczalną barierię dla sygnału. Pięknie zaprojektowany, posty w obsłudze, bezprzewodowy odbrionik DR 6000 dzięki ergonomicznemu kształtowi doskonale leży w ręce, a odpowiedni uchwyt umoliwia zaczepienie go na koszuli czy wsunięcie za pasek. Każdy z delegatów może łatwo wybierać między 32 kanałami poprzez przewijanie listy widocznej na wyświetlaczu LCD odbiornika. Nie używane kanały automatycznie są usuwane,aby jeszcze bardziej ułatwić wybór. Cyfrowy bezprzewodowy system dystrybucji dźwięku przez podczerwień umożliwia nie tylko transport sygnałów mowy. Może równiez przekazywać wysokiej jakości sygnały muzyczne, co znajduje zastowsowanie w takich obiektach jak kina, muzea, czy kościoły.
SW 6000 – oprogramowanie do zarządzania konferencją.
System DCS 6000 został tak zaprojektowany, że z wielu jego funkcji można korzystać zaraz po podłączeniu i uruchomieniu jednostek sprzętowych. Jednak dopiero integracja z oprogramowaniem SW 6000 pozwala w pełni wykorzystać jego rozbudowane możliwości. Możliwości oprogramowania obejmują: od podstawowych funkcji zarządzania konferencją, takich jak kontrola mikrofonów, tworzenie planu porządku obrad i bazy uczestników, przez monitorowanie pracy tłumaczy, obsługę zewnętrznych ekranów wyświetlających porządek obrad czy wyniki głosowań, aż do zarządzania indywidualnymi komputerami uczestników, z podziałem i przyporządkowaniem zakresu funkcji dla każdego z nich (np. przewodniczący, sekretarz, technik, zwykły uczestnik).
Oprogramowanie SW 6000 ma budowę modularną, dzięki czemu wybiera się i kupuje tylko te komponenty, których funkcjonalność jest wymagana.
Powitanie
wyświetla aktualną datę i godzinę oraz dowolną informację wprowadzoną przez operatora
Agenda
wyświetla harmonogram obrad wraz z wynikiem głosowania dla przeprowadzonych głosowań
Lista delegatów
wyświetla listę nazwisk osób – uczestników obrad wraz z przynależnością do grupy (np: partia)
Lista mówców
wyświetla imię i nazwisko obecnie przemawiających osób, listę zgłoszeń (kolejkę) oraz limity czasów
Mimic
wyświetla plan Sali z lokalizacją pulpitów, stan pulpitu sygnalizowany jest kolorem:
szary - niezalogowany
niebieski - zalogowany
zielony - w kolejce
czerwony - przemawia
Wyniki głosowania-lista
wyświetla wyniki w formie listy
Wyniki-wykres słupkowy
wyświetla wyniki głosowania w formie wykresu słupkowego
Wyniki - mimic
wyświetla na planie sali indywidualne wyniki głosowania sygnalizując kolorem:
zielony – za
żółty – wstrzymał się
czerwony - przeciw
Wyniki – wykres kołowy
wyświetla wyniki głosowania w formie wykresu kołowego
Wyniki indywidualne
wyświetla wyniki głosowania wraz z imienną listą
SW 7000 – oprogramowanie do archiwizacji oraz strumieniowania sygnałów.
W połączeniu z zestawem DCS 6000 i SW 6000, umożliwia rejestrację dźwięku, obrazu i danych z konferencji (przebieg obrad, nazwiska uczestników, wyniki głosowań itp.), udostępnianie tych materiałów „na żywo” w Internecie, a także archiwizację w celu późniejszego odtworzenia. Wbudowane mechanizmy wyszukiwania pozwalają użytkownikowi, za pośrednictwem zwykłej przeglądarki internetowej odszukanie interesujących go fragmentów konferencji przez kryteria czasu, tematu obrad, nazwiska uczestnika itp.
Właściwości systemu:
- najlepsza możliwa jakość dźwięku,
- prosta instalacja i użytkowanie,
- niezawodność,
- system całkowicie cyfrowy,
- modułowa budowa systemu,
- możilwość dystrybucji do 32 kanałów przez podczerwień,
- pokrycie powierzchni przez pojedeńczy promiennik do 2600 m2 ,
- obsluga do 4000 pulpitów,
- otwarta topologia okablowania,
- tanie okablowanie na przewodach CAT5e (FTP/STP),
- transmisja do 39 kanałów audio w pełnym paśmie częstotliwości,
- możliwość włączenia do 8 mikrofonów jednocześnie,
- do 32 kanałów tłumaczeń,
- długosć okablowania do 200m (w jednym łańcuchu) bez wykorzystania dodatkowych urządzeń,
- długość okablowania do 2000m (w jednym łańcuchu) po konwersji do światłowodów,
- rozbudowane oprogramowanie zarządzające (SW 6000),
- możliwość archiwizacji oraz strumieniowania sygnałów (SW 7000).
Parametry systemu:
- parametry mocowe: pojedyńczy zasilacz jednostki centralnej 125W, pojedyńczy promiennik do 25W, moc głośników w pulpitach do 3W,
- pasmo przenoszenia: 150Hz – 15kHz,
- pasmo IR: 2 - 8 MHz,
- zakres dynamiki > 80dB,
- SNR > 80dB,
- THD < 0,1%.